Detail předmětu
Funkční anatomie
CESA-SFANAk. rok: 2022/2023
Předmět navazuje na základní znalosti anatomie a morfologie člověka. Zabývá se pohybovou aktivitou člověka z hlediska správného zapojení jednotlivých složek pohybového aparátu, svalovou činností, tvorbou pohybových stereotypů, příčinami poruch pohybových stereotypů, základy nácviku správného provedení pohybu a jeho kontroly.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Absolvent předmětu bude schopen navrhnout pomůcky a přístroje k vyšetření pohybového aparátu. Předmět umožní studentovi poznat funkční podstatu pohybu, což se projeví v připravenosti studenta pro vývoj kompenzačních pomůcek a přístrojů pro pacienty po úrazech a operacích pohybového aparátu, po úrazech a onemocněních nervového systému. Absolvent bude znát základní pojmy a jejich vztahy v oblasti pohybového aparátu, řízení pohybu, pohybových stereotypů a patologických funkčních stavů. V praktickém cvičení se ověří schopnost studentů aplikovat získané teoretické znalosti při vybraných pohybových činnostech a aktivitách.
Písemnou zkouškou se ověřuje, že absolvent předmětu je schopen vysvětlit základní pojmy a jejich vztahy v oblasti pohybového aparátu; popsat základní vyšetřovací metody a patologie v této oblasti; popsat základní cvičební metody a jejich praktické využití; zvolit vhodný přístup a metodu pro daný problém z této oblasti; popsat podstatu pohybových stereotypů , vznik a řešení jejich poruch; vysvětit možnosti zkvalitnění pohybových činností při reversibilním poškození pohybového aparátu; vysvětit možnosti kompenzačních pomůcek a přístrojů pro kompenzaci reversibilních i trvalých poškození pohybového aparátu.
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Zápočtový test - podmínka připuštění ke zkoušce.
U všech částí je nutné dosáhnout 50% úspěšnosti.
Osnovy výuky
1. Základní pojmy z funkční anatomie pohybového aparátu (kloub a jeho součásti, stavba svalu, anatomie dle svalových skupin)
2. Pohyb v kloubu (rozsah pohybu, příčiny jeho omezení, příčiny bolesti kloubů)
3. Svalová kontrakce a pohyb (typy svalové kontrakce, řízení pohybu, agonista, antagonista)
4. Noha a hlezno (statika a dynamika kloubů, spirální dynamika – principy, patologické stavy z přetížení, poúrazové poruchy a jejich řešení, rehabilitace a kompenzace)
5.-6. Koleno a kyčelní kloub; Páteř a pánevní kruh (statika a dynamika, patologické stavy z přetížení, poúrazové stavy a jejich řešení, rehabilitace, kompenzace )
7. Svalová souhra a pohybové stereotypy (různé pohledy na zapojování svalů do pohybového řetězce, základní pohybové stereotypy, hluboký stabilizační systém, chůze, stoj)
8. Nejčastější svalové dysbalance jejich vznik a řešení (horní a dolní zkřížený syndrom dle Jandy, fasciové řetězce, svaly s tendencí ke zkrácení či oslabení, základy a typy strečinku)
9. Klouby horní končetiny (pohyb v kloubech horní končetiny, souhra, patologické pohybové stereotypy, poúrazové stavy, vznik a řešení, jemná motorika ruky)
10. Pohybové poruchy při neurologických onemocněních (etáže řízení pohybu; DMO, CMP, poranění periferních nervů, m. Parkinson)
11. Senzomotorický trénink (cvičení na labilních plochách, cvičení s terabandem, na fysiobalu, senzomotorický trénink horní a dolních končetin). Práce s vlastním tělem (nácvik a korekce pohybových stereotypů, náhradní pohybové stereotypy při trvalém poškození pohybového aparátu)
12. Posilování (cvičení v posilovně, funkční trénink, správné techniky, technické chyby při cvičení)
13. Antropometrie, složení těla.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
DYLEVSKÝ,I.: Funkční anatomie. Praha, Grada, 2009, 978-80-247-3240-4 (CS)
KAPANDJI, A.I.: The Physiolgy of the joints. Churchill Livingstone, 2010. (CS)
MYERS, T.W.: Anatomy Trains. Velká Británie, Elsevier Health Sciences, 2020 (CS)
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program BPC-STC bakalářský 1 ročník, letní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Elearning