Detail předmětu
Testování vozidel
FSI-QTTAk. rok: 2024/2025
Předmět se zaměřuje na problematiku testování moderních osobních a užitkových vozidel, zkoušení jejich jízdních vlastností a dalších charakteristik. Je zaměřen na praktickou realizaci zmiňovaných testů vozidel různých koncepcí a typů pohonu. Zahrnuje aktivity, které demonstrují kompletní proces testování vozidel, tj. přípravu a kalibraci měřicího řetězce, přípravu software pro řízení experimentu a sběr dat, realizaci kompletních testů vozidla a detailní analýzu dat. Pro veškeré tyto aktivity jsou používány moderní přístupy a také nástroje – IMU jednotka s vozidlovým systémem GPS (včetně RTK stanice), miniaturizované akcelerometry, dataloggery s vysokým rozlišením včetně připojení ke CAN-BUS systému vozidla, specializované softwary pro rychlou analýzu dat a automatizovaná vyhodnocení velkého objemu dat apod. Praktické ukázky jsou směřovány do oblastí řiditelnosti vozidla, podélné dynamiky, jízdního komfortu a vlastností hnacího ústrojí vozidla.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokládají se základní znalosti dynamiky vozidel, experimentálních metod, konstrukce vozidel a jednotlivých vozidlových skupin.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Cvičení jsou ukončena klasifikovaným zápočtem, který je udělen na základě hodnocení zpracovaného samostatného úkolu. Tento spočívá ve zpracování měřených dat jednoho z realizovaných jízdních testů. Úkolem je data nejen zadaným způsobem zpracovat, ale také vyvodit závěry ve vztahu k testovaným parametrům a vlastnostem vozidla při realizované zkoušce.
Cvičení jsou povinná, forma nahrazení zameškané výuky je řešena individuálně s cvičícím nebo s garantem předmětu.
Učební cíle
Cílem je poskytnout osvojení si procesu a logických návazností při přípravě, realizaci a vyhodnocení testování vozidel. Současně se studenti seznámí s aktuálními trendy v oblasti měřicích systémů a jejich využití pro realizaci testů dle příslušných norem.
Student získá základní znalosti z oblasti testování vozidel, které mu umožní se erudovaně zapojit v oblasti automotive do řešení různých technických problémů, kde je třeba realizace experimentu především ve vztahu k jízdě samotného vozidla.
Základní literatura
ISO 26262:2018. Road vehicles – Functional safety. (EN)
MARTYR, A. J. a M. A. PLINT. Engine Testing Theory and Practice. 3. Oxford: Elsevier, 2007. ISBN 978-0-7506-8439-2. (EN)
MCBEATH, Simon. Competition car data logging. 2nd ed. Newbury Park, Calif.: Haynes North America, 2008. ISBN 978-184-4255-658. (EN)
REIF, Konrad a Karl-Heinz DIETSCHE. Automotive handbook: Bosch - invented for life. 8th ed., revised and extended. Chichester: John Wiley, 2011. ISBN 978-1-119-97556-4. (EN)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Typ (způsob) výuky
Laboratorní cvičení
Vyučující / Lektor
Osnova
- Úvod do jízdních zkoušek a testování vozidel
- Právní rámec a předpisy
- Testování dynamických vlastností vozidel
- Testování elektronických systémů a pokročilých asistenčních funkcí
- Testování emisí a ekologického chování vozidel
- Jízdní zkoušky vozidel
- Testování převodovky a pohonu
- Vyhodnocování jízdních zkoušek
- Samostatná práce studentů na projektech
- Samostatná práce studentů na projektech
- Samostatná práce studentů na projektech
- Prezentace výsledků projektů
- Prezentace výsledků projektů